ПОЧЕТНА » Спорт и рекреација
a

Спорт и рекрација

СПЛАВАРЕЊЕ

Сплаварење је спуштање по мање или више дивљим рекама у гуменим чамцима. Представља својеврсну авантуру и прави спортски и туристички ужитак. Сплаварење је погодно за свакога и није потребно претходно знање из веслања. Река Лим је изузетно погодна за сплаварење и њен водостај омогућава да се скоро целе године организују туре. Поред добре забаве коју сплаварење носи, сплаварење Лимом је и одмор за очи, јер се пружа прилика да се са реке виде живописни предели Лимске долине. Општина Пријепоље и река Лим домаћини су последње етапе „Лимске регате“ која се већ више од 20 година одржава почетком јуна на траси дугачкој 134 км од изворишта Лима из Плавског језера до плаже Петровац у Пријепољу.

Планинарење

Планинарење је једна од најпопуларнијих активности према конфигурацији терена наше општине. Ова активност све је заступљенија међу младим људима. Данас се организују многобројне туре намењене како почетницима тако и искусним планинарима. Планина Јадовник је дугачка 12 km а највиши врх је Катунић 1734 m и представља идеалан избор планинара и авантуриста јер је прекривена мирисним ливадама, густим шумама и ретком дивљачи. Планинарење је атрактивно због чињенице да је највећи број планинарских стаза управо у заштићеним подручјима. Планинарење недалеко од Сопотничких водопада је предивно искуство коме се посетиоци радо враћају, а велики број полазника је прошао обуке управо на овој локацији јер је планинарски дом и споменик природе „Слапови Сопотнице“ национални центар за обуку планинских водича Планинарског савеза Србије. Планинарски дом је смештен надомак водопада и представља идеално место за боравак планинара. Постоји мрежа туристичко – планинарских стаза у споменику природе слапови Сопотнице и пределу изузетних одлика Озрен – Јадовник. Сопотница – Катунић и Сопотница – манастир Милешева кроз клисуру реке Милешевке (деоница међународног пешачког пута Via Dinarica) су стазе које привлаче највеће интересовање туриста на овом подручју. Поменута стаза од Милешеве укршта се са бициклистичком стазом ZS-ZLTR-ZP1 (манастирски пут) те се њомe може стићи до срца Златара. Значајна мрежа туристичко – планинарских стаза смештена је на ширем подручју предела изузетних одлика Камена Гора где је најатрактивнија кружна стаза. Планинарска стаза која повезује Јабуку и предео изузетних одлика Камена Гора је део европског пешачког пута Е7.

Пењање

Спортско пењање у нашем граду, као и у Србији, је спорт у успону. Настало је средином осамдесетих година прошлог века као део планинарског спорта и у свету је стекло невероватну популарност. Састоји се из свакодневног вежбања концентрације, гипкости и снаге ради савлађивања екстремно тешких детаља на стенама, чија је тежина високо изнад онога што је сматрано горњом границом људских могућности, уз невероватну способност прелажења готово глатких стена, превиса и плафона у стенама. Користе се средства за заштиту пењача – пењачка опрема, која своди могућност повреда на минимум. Пријепољски крај је брдовит и као такав обилује пењалиштима природног порекла. Због те чињенице у Пријепољу је отворен пењачки центар, који на више локација у околини града броји више десетина пењачких смерова. Побројаћемо само неке од локација: Пењалиште Соколица; Пењалиште 4. Децембар; Пењалиште Хрта; Пењалиште Камена Гора на више локација; Пењалиште Петња; Пењалиште Сопотница; Пењалиште у кањону реке Милешевке. Природна пењалишта су отворена пењалишта и услови за тренирање су могући само у пролећном и летњем периоду. За тренирање у зимском периоду и у периодима са кишним временским условима користе се вештачке стене и зидови.

ПЕШАЧЕЊЕ

Пешачење на обележеним пешачким стазама је у директној вези са природом и свежим ваздухом и покреће све мишиће тела. Оно што је потребно за ову врсту активности јесте удобна одећа, обућа, и добра воља. Наравно, увек је боље изабрати природно него градско окружење, а општина Пријепоље нуди разгранату мрежу пешачких стаза кроз нетакнуту природу (преко 500 км обележених пешачко – туристичких стаза).
Kроз пријепољски крај пролази Европски пешачки пут Е7 и то две његове девијације: Бријач – Увац – Сопотница – Сјеница (у дужини од 61 км) и Ојковица-Kокин Брод-Kамена Гора-Сопотница (у дужини од 56 км).

4. Децембра 1, 31300 Пријепоље
+38133 714 637;
+38164 8289853
pkkamenagora@gmail.com

Рада Дробњака 19, 31300 Пријепоље
+38164 1569763;
+38133 782478
ssimolim@gmail.com

параглајдинг

Параглајдинг је најмлађи ваздухопловни спорт који се реализује само уз помоћ ветрова и ваздушних струјања, без моторних погона. Овај адреналински доживљај је још један вид активног туризма који Пријепоље нуди. Комплетан глајдер стаје у ранац од 20 ак килограма, те је параглајдинг један од најлакших и најједноставнијих начина да се оствари летачко искуство. Ова врста спорта се може самостално упражњавати без старосне границе али уз адекватну опрему, дуготрајну теоријску и практичну обуку. Параглајдинг пружа непроцењиво уживање у ваздуху и нуди могућност великих авантура, изазова и погледа на лепоте предела изнад којих се лети.
У Пријепољу можете остварити свој сан о летењу. Постоје полетишта са којих су се многи параглајдери винули у висине и из ваздуха посматрали овај мали али прелепи град.
 
Полетишта су:
– Секулића брдо (Југозападна компонента – Југозападни ветар), надморска висина је 940 m;
– Кошевине (Северна компонента – Северни ветар), надморска висина је 950 m;
– Сопотница – Клекова раван;
– Камена Гора – Свети Бор.

Посматрање птица и дивљих животиња

Посматрање птица и дивљих животиња представља одржив, еколошки начин коришћења ресурса биодиверзитета, а креирање ове врсте активности има за циљ привлачење туриста специјалних интересовања. Осетите нетакнуту природу и посматрајте мрког медведа, вука, дивље свиње, лисице као и белоглавог супа који је од 142 врсте птица које живе на подручју „Клисуре реке Милешевке“ и околине, најзначајнија врста и броји 55 гнездећих парова. То је уједно друга колонија белоглавог супа по бројности у Србији. Од осталих значајнијих врста птица забележено је присуство црног лешинара који се на хранилишту Кашан појавио први пут у Србији после неколико деценија, затим сури орао, велики тетреб, 9 врста сова, патуљасти орао и остале дивље животиње и птице у њиховом природном окружењу. Хранилиште Кашан формирано је 2009. године када и Удружење грађана Јадовник.

РИБОЛОВ

Реке Лим, Милешевка, Сељашница, Сопотница и језеро Потпећ на Лиму пружају добре услове за риболов. У Лиму и језеру Потпећ има младице, липљана, шкобаља, мрене, клена, плотице, кркуше. У притокама Лима Милешевки,  Сељашници, Дубочици, Грачаници, Сељашници и Бистрици има пастрмке. Боравак на рекама пријепољског краја омогућава незаборавне тренутке и добар улов. Све потребне информације могу се добити од Општинске организације спортских риболоваца „Лим“. Организација је основана 1951. године и броји преко 300 чланова.

Предраг Бубе Пурић, председник ООСР „Лим“
060/0715237

ЛОВ

За ловни туризам од значаја је крзната дивљач: вук, дивља свиња, лисица, зец и куна, којих има у шумама Дервенте, Јадовника, Равне Горе, Прибојне, Црног Врха, Јабуке, Бабина, Побијеника, Шербетовца, Златара и Лисе и у другим деловима пријеољског краја. Од пернате дивљачи на овом простору могу се наћи: јаребице на локалитету (Ћупова стена, Вијенац на Јадовнику и Савин лакат), тетреб (Равна Гора, Прибојна, Црни Врх, и Златар) и голуб.

На територији општине делује ловачко удружење са својих 19 секција и око 600 ловаца. Све информације о ловној сезони, цени ловачких дозвола и дозвољеном улову ловци могу добити од Ловачког удружења Пријепоље на телефон: 069/1004997.

Ловцима су на располагању и два комерцијална ловишта:

Ловиште „Шербетовац–Ожаљ–Рештево“, површине 6.529 ha, удаљено је од Београда 300 km, уз магистрални правац Пријепоље–Пљевља. Лови се срна, дивља свиња, зец и предатори. Управљач ловишта је ЈП Србија Шуме.

Ловиште Златар–Јадовник–Дубочица“  површине 25.150 ha, удаљено је од Београда 280 km, на магистралном путу Нова Варош-Сјеница. Лови се срна, дивља свиња, зец и предатори. Управљач ловишта је Balkan Eco Team, 

Facebook
WhatsApp
Email